Niekedy sa stane, že strácate motiváciu alebo vás prepadne depresívna nálada a jednoducho nemáte energiu na prácu.
Každý tieto stavy občas má. Dobrou správou je, že sa z toho dá dostať.
Vyhorenie spôsobujú dva hlavné faktory:
1. Nízka energia z nedostatku spánku, prepracovanosť, choroba alebo priveľa fyzickej aktivity (vy viete, ako na tom ste).
2. Dostanete sa do začarovaného kruhu negatívneho myslenia – jedna pochybnosť vedie k ďalšej, až si nakoniec neveríte vôbec.
Tieto dva faktory idú väčšinou ruka v ruke. Keď prechádzate rodinnou krízou, alebo keď máte málo spánku niekoľko dní po sebe, začnete myslieť negatívne.
Toto je to prvé, čo by ste mali vedieť o tom, ako premýšľate počas tohoto obdobia: Neverte svojim myšlienkam.
Pretože vaša myseľ sa v tomto stave prepne na úroveň dieťaťa – a nie je to ten typ dieťaťa, ktoré sa hrá ale skôr niečo ako: „Dajte mi čo chcem, lebo urobím cirkus!“ Ste náladové, sebecké a hnevlivé dieťa. Nie ste vo svojej najlepšej podobe, ale v podobe, ktorá trpí a iba chce byť v pohode. A tomu sa dá porozumieť.
Tu je ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť počas tohoto obdobia: Nemali by ste brať vážne vaše nutkanie a myšlienky pokiaľ ste vo fáze „trucovitého dieťaťa“ počas vyhorenia. Ale načúvajte svojim potrebám. Vaša detská myseľ chce odpočívať, nechce robiť priveľa práce, je unavená a možno potrebuje útechu.
Utešujte samú seba, pokiaľ trpíte. Nie jedlom, ale láskou. Doprajte si oddych, pokiaľ ste unavená. Urobte zo svojho spacieho režimu vašu prioritu. Choďte spať skôr, povypínajte všetky prístroje, telefón, počítač, notebook, uistite sa, že je aj vaša TV vypnutá. Uvolnite sa, meditujte a poriadne si pospite.
Aj keď to môže znieť čudne, byť kreatívna tiež pomáha. Venujte sa nejaký čas tomu, čo máte rada. Starajte sa o svoj spánok, nepreháňajte to s ďalšími aktivitami, ale pokiaľ ste pracovali z domu, alebo ste uviazli dlho v kancelárii, vždy je lepšie rozhýbať svoje telo – choďte na prechádzku, zašportujte si a alebo niečo podniknite s priateľmi.
Tretia vec, ktorú by ste mali vedieť: Pokiaľ máte pocit vyhorenia, neverte tomu, čo si vaša myseľ myslí o vás a vašej práci. Bude vám hovoriť: „Toto robiť nechcem“ alebo „Nie som dosť dobrá“ alebo „Už mi na tom nezáleží.“ Ničomu z toho sa nedá veriť, jednoducho preto, že myseľ, ktorá toto hovorí, panikári, je vystrašená a značne v nepohode. To nie je dôveryhodná myseľ.
Miesto toho sa sústreďte na myšlienky, ktoré vám vravia: „Iba teraz trpím. Všetko vyriešim, keď sa upokojím.“
Až budete pokojná a budete sa cítiť lepšie, zadajte si nejakú pracovnú úlohu. Možno zistíte, že to stále milujete a pokiaľ nie, možno sa vydáte inou cestou, ktorá je pre vás lepšia.
Štvrtá vec: Skutočne pomáha si o tom s niekým pohovoriť. Niekto, kto vám môže dať objektívny pohľad na vec. Porozprávajte sa s priateľom, manželom, kamarátkou, rodičom, spolupracovníkom, s kýmkoľvek. Nebuďte priveľmi hrdá na to, aby ste sa s nikým nepodelili.
Piata vec: Až keď sa postaráte o svoje zdravie a odpočinok, mali by ste sa znova pustiť do práce. Nesnažte sa pracovať príliš, skúste to postupne. Krôčik po krôčiku, aby ste sa cítili spokojná, že ste niečo urobili.
Taktiež veľmi pomáha stať si za svojim a trochu si uľaviť. Pokiaľ máte priveľa práce, naučte sa hovoriť NIE, je to lepšie než na všetko prikývnuť.
A konečne šiesta vec, ktorú by ste mali vedieť: Občas sami o sebe pochybujeme, sme skutočne unavené a trpíme.
Nerobte si s toho veľkú hlavu. Dostanete sa z toho a vďaka vašej skúsenosti s vyhorením budete silnejšia a múdrejšia a pripravená výjsť v ústrety novým výzvam s novým naladením.
…
Ebook zDARma na zlepšenie nálady nájdete na TEJTO stránke
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.