Kedy sa ešte oplatí robiť v zahraničí a kedy už nie?

Kedy sa ešte oplatí robiť v zahraničí a kedy už nie? Na to si musíme odpovedať každá sama, podľa toho, aké máme životné náklady a tiež aké máme možnosti.

Raz za čas by si mal každý urobiť takúto svoju osobnú inventúru a prehodnotiť svoju ďalšiu cestu. Je lepšie zariadiť sa najlepšie ako viem a snažiť sa byť vždy o krok napred, než potom plakať a nadávať na vysoké odvody, na poplatky agentúram, na vládu, na všetkých okolo a na celý svet…

Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Ak si dobre premyslíme každý krok pri životnej zmene, nemalo by sa stať, že sa dostaneme do finančných problémov. Aj keď, dnes je doba taká, že človek nikdy nevie…, ale triezvym rozmýšľaním môžeme riziko finančných problémov aspoň trocha eliminovať.

Dám vám malé vodítko, podľa ktorého si môžete túto jednoduchú inventúru urobiť a podľa toho sa rozhodnúť, ako ďalej.

Najskôr je potrebné si  spísať všetky  mesačné náklady:

platba záloh na zdravotné a sociálne poistenie,
– platba nájomného, zálohy na elektrinu, vodu, plyn, pokiaľ bývate v v byte, tak poplatky bytovému družstvu, fond opráv, pokiaľ bývate v rodinnom dome, daň z nehnuteľnosti. – splátky úverov a pôžičiek,
– účet za mobilný telefón, internet, pevnú linku,
– cestovné pripoistenie, životné poistenie,
– dobrovolné nemocenské poistenie na Slovensku,
– v čase vašeho voľna, keď ste doma medzi turnusmi, si musíte sama kupovať potraviny, čistiace prostriedky a podobne… (počas turnusu obvykle máte stravu a bývanie zabezpečené u klienta),
poplatky agentúre (ročnú sumu si rozpočítajte na mesiace),
– cestovné (pokiaľ vám ho nehradí rodina opatrovaného),
– náklady na kaderníčku, kozmetičku, oblečenie…

  1. Vydeľte túto ročnú čiastku dvanástimi a dostanete mesačnú čiastku.
  2. Potom si odrátajte od vašej hrubej mzdy vaše mesačné náklady.

Ak máte nepravidelné turnusy, lepšie je zrátať ročný príjem a vydeliť dvanástimi. Ak sa ešte len chystáte do zahraničia, musíte vychádzať z mesačnej hrubej mzdy, ktorá vám je prisľúbená. Dobré je nezabúdať na to, že výplatu síce dostanete za dva týždne práce (alebo aký dlhý je turnus), musí vám však vystačiť na celý mesiac, lebo keď ste doma, nezarábate.

Pokiaľ po prerátaní dostanete nulu, alebo mínus, tak sa vám v zahraničí robiť neoplatí. Týmto spôsobom si môžete vyrátať aj sumu, za ktorú by sa vám vonku robiť oplatilo a podľa toho sa zariadiť. 

Zároveň je dobré uvedomiť si, že človek ide robiť do zahraničia preto, aby zarobil viac, než v práci na Slovensku. Inak by sa nám predsa neoplatilo opúšťať rodinu, domov. Iba že by vás lákala práca v zahraničí čiste zo zvedavosti a z túžby po poznaní niečoho nového…

Upozornenie pre žienky, ktoré ešte len začínajú ako živnostníčky v Rakúsku:

Ak si z turnusu prinesiete 1000 euro, neznamená to, že celá tisícka je vaša. Ako živnostníčka v Rakúsku si musíte z hrubej mzdy odrátať asi 30 % na odvody. A to aj v prípade, že šek z SVA vám príde na nižšiu sumu, než je tých 30 % z vášho hrubého platu. Ak vám teda vychádza, že mesačné odvody by ste mali platiť 300 euro, ale platíte iba 200, resp. štvrťročné odvody platíte 600, ale mali by ste platiť 900 (suma ktorá vám príde na šeku z SVA), zvyšnú stovku/mesačne, si odložte na zvláštny účet a nikdy ju nemiňte na iné, než na platby do SVA. Tieto peniaze si odkladajte z každej výplaty. Vyhnete sa tak šoku z veľkých  SVA nedoplatkov.

Ďalej by ste si mali dobre rozmyslieť, či pracovať cez agentúru, ktorá má viazanú dopravu. Stáva sa totiž, že keď raz za čas budete chcieť ísť inou dopravou, než agentúrnou, poplatok za cestu aj tak budete musieť agentúre zaplatiť.

Ak ste živnostníčka, nemali by ste tiež ísť pracovať cez agentúru, ktorej klienti posielajú výplatu na účet a agentúra následne vypláca vás. Ako samostatne zárobkovo činná osoba by ste mali dostávať výplatu priamo od človeka o ktorého sa staráte, prípadne od jeho rodiny, či človeka tým povereného. Iné je to, ak idete pracovať ako zamestnanec agentúry. V tomto prípade vás vypláca zamestnávateľ, ktorý za vás platí aj odvody a teda tie si už do mesačných nákladov nedávate.

Neodporúčam tiež pri prihlasovaní k prechodnému pobytu v zahraničí uvádzať náboženstvo. Pokiaľ nechcete neskôr platiť v zahraničí poplatky cirkvi.

Toto všetko je nutné si dobre zvážiť už pred tým, než vycestujete za prácou do zahraničia, ale tiež pri každej zmene práce, či agentúry.

Možno ste práve v životnom období, keď sa ešte len rozhodujete, či ísť robiť do zahraničia. Treba si dobre rozmyslieť a prerátať, či sa vám vyplatí opustiť rodinu a domov.

A taktiež ak už dlhodobejšie v zahraničí pracujete a máte pocit, že vaša životná úroveň nestúpa, ale naopak klesá, je dobré dať si na papier všetky čísla, klady a zápory vašej súčastnej práce a zvážiť čo a ako ďalej. Človek má vždy viacej možností. Zmeniť rodinu, agentúru, krajinu, druh práce… Hlavne sa netreba báť a nezostávať príliš dlho tam, kde to nie je dobré.

Marta Kluchová
Som trojnásobná mama, ktorá roky pracovala v nemecky hovoriacich krajinách, ako opatrovateľka seniorov. Cestu opatrovateľky v zahraničí som vymenila za moju rodinu, opatrovanie na Slovensku a prácu virtuálnej asistentky. Milujem moju rodinu a milujem príbehy, hlavne opatrovateľské. Rada ich nie len čítam, ale aj píšem. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre