Napísali mi tri ženy. Opatrovateľka v zahraničí, opatrovateľka na Slovensku a pomocnica v domácnosti. Prečítajte si príbehy troch žien. MOŽNO JE TO AJ VÁŠ PRÍBEH…
Príbeh 1.
Ahoj, Marta. Prepáč, že ťa oslovujem menom, ale zdá sa, že máš toľko rokov, ako moja dcéra. Tak si dovolím ti tykať. Prečítala som tvoje príspevky jedným dychom. Veľmi pekne a pravdivo opísané.
Aby som sa dostala k tomu, prečo ti píšem. Tiež pracujem v Rakúsku už dlhšiu dobu, nie ako opatrovateľka, ale pomocníčka v domácnosti (Haushalterin). V prvej rodine som začínala na Vianoce, u mojej rodinnej známej na záskok. Chcela byť na Vianoce doma a ja som ju viac krát prosila, nech aj mne nájde prácu v AT (ešte vtedy nebol pre SK otvorený pracovný trh).
Práca sa hľadala viac menej bez agentúry čo mi aj do určitej miery vyhovovalo, lebo opatrovať som nijako veľmi nechcela. Nemala som opatrovateľský kurz a moja nemčina bola slabá.
Takže, začínala som na Vianoce. Rozmýšľať nebolo času, bolo treba za dva dni vycestovať, kým bola kolegyňa tam, aby mi všetko poukazovala a zoznámila ma s prácou a rodinou. Boli to veľmi smutné Vianoce a Nový rok. Ale prežila som. Domáca pani mi potom pomohla nájsť si prácu. Bola spokojná, hoci moja nemčina bola slabá. Slovník, ruka – noha úsmevné aj smutné…
Ale po Novom roku som odišla domov vybaviť výpoveď vo fabrike a všetko, čo bolo treba doma. Našťastie, deti dospelé a veľmi mi priali fandili, že v aj pokročilom veku som sa rozhodla odísť a žiť iným životom, aj keď ďalej od svojej rodiny, pre cudziu rodinu. Obetovať čas a ich potreby. Čas ubiehal tak ako píšeš aj ty, boli smutné ale aj veselé dni a v podstate bolo fajn.
Bola som tam 5 rokov, rodina bola so mnou spokojná. Viedeň mám poprechádzanú celú, stretla som tam veľa dievčeniec, chodili na kávu vo voľnom čase. Zostali sme v kontakte, aj priateľstvá pretrvávajú.
Skrátka, práca v Rakúsku mi dáva pozitívum a som vďačná a šťastná že v zdraví ešte môžem pracovať. Toľko len chcem povedať, že nikdy nie je neskoro. A prajem každej ktorá sa rozhoduje, či vycestovať za prácou, nech neváha, určite ju to posunie ďalej. S pozdravom Mária.
…
Príbeh 2.
Dobrý večer, pani Marta, ďakujem Vám za krásne a výstižne napísaný článok. Chcem Vám povedať, že robím opatrovateľku už 6-ty rok, som v piatej rodine, chodím na turnusy dvoj aj troj mesačné a ešte sa mi nestalo, žeby som mala pocit utekať od pacientky, alebo rodiny do ktorej som prišla. Mám svoju prácu veľmi rada a je mojím koníčkom.
V každej rodine sme si sadli hneď v prvý deň a takto to pokračovalo až do konca, pokiaľ sa mi pacientka nepobrala na druhý svet. S bývalými rodinami som v kontakte a už ma boli na Slovensku aj navštíviť. Ja som totiž toho názoru, že pracujeme v inom štáte, kde je mentalita národa úplne odlišná a preto si hneď na začiatku stanovíme určité pravidlá a verte mi, alebo nie, zatiaľ som bola vždy spokojná a rodina tiež.
Moja šéfka v agentúre sa ma vždy pýta:
„Gabi, čo robíte s tými ľuďmi, keď chcú len Vás?“
Alebo volajú, že chcú môj klon. Ja sa len usmejem a poviem:
„Túto prácu vykonávam najlepšie ako viem a robím ju srdcom, s láskou a veľmi rada. K pacientom sa chovám, akoby to boli moji vlastní a oni to cítia a ja dostávam od nich naspäť to, čo im dávam.“
Hoci som nemala ľahký život, vždy som si povedala: Raz už musí aj tebe slnko zasvietiť. A vidíte, zasvietilo a preto sa mi asi všetko vracia v dobrom. Prepáčte, že som sa trochu rozpísala, ale môj život by bol možno aj na tri knihy. Prajem Vám veľa šťastia, zdravia a lásky v ďalšom živote, rada si od Vás niečo znova prečítam. Dovidenia. Gabriela
Máte aj vy príbeh, o ktorý by ste sa chceli podeliť so svetom a uverejniť ho na opatrovateľskom blogu? Napíšte mi na email: marta.kluchova@gmail.com
..
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.