Vianoce sa nezadržateľne blížia a vy možno práve teraz premýšľate, kam sa vybrať na vianočné trhy. Čo tak raz veľkomesto vymeniť za barokový zámoček a užiť si predvianočnú atmosféru v prostredí, ako stvorenom, pre malé princezné aj pre veľkých romantikov?
Cisársky zámok Schloss Hof je rakúsky zámok, nachádzajúci sa v osade Schlosshof v okrese Ganserndorf. Je umiestnený nad riekou Moravou, neďaleko hraníc so Slovenskom.
Dá sa k nemu dostať autobusom z Mlynských Nív, v lete tiež na bicykli po Cyklomoste slobody. Ak uprednostňujete vlastné auto, ku Schlosshofu sa dostanete cez mestečko Hainburg s pokračovaním po moste Donaubrucke.
Môžete si tam zájsť na koncert, na prehliadku zámku v slovenskom jazyku, pestrý program je pripravený aj pre najmenších návštevníkov. Počas piatich predvianočných víkendov sa na zámku konajú vianočné trhy s rozprávkovou vianočnou atmosférou v štýle cisárskych a vidieckych Vianoc.
Zámok sa však oplatí navštíviť nielen v predvianočnom období, ale počas celého roku.
Ja som zámok navštívila v jarnom období a veľmi ma nadchol.
Areál zámku Schloss Hof sa rozprestiera na 50-tich hektároch a jeho súčasťou je nádherný obytný kniežací palác, umelecky tvarované terasové záhrady a statok.
NIEČO Z HISTÓRIE ZÁMKU
Tento komplex vznikol v rokoch 1720 – 1730, ako reprezentatívne vidiecke a lovecké sídlo pre princa Eugena Savoyského.
V roku 1750 zámok získala cisárovná Mária Terézia, ktorá ho darovala svojmu manželovi. Spolu s deťmi tam potom každoročne trávili mnoho týždňov.
Keď cisárovná ovdovela, dala zámok v roku 1770 nadstaviť ešte jedným poschodím. Počas týchto prác dvorný architekt Franz Anton Hillebrandt vyzdobil fasádu aj interiér bohatými klasicistickými dekoráciami.
Koncom 19. storočia cisár František Jozef z tohto komplexu urobil výcvikové miesto pre svoju armádu. Cisárske vojsko sa doňho nasťahovalo aj so svojimi koňmi a tým bol tento barokový skvost vystavený veľmi necitlivému zaobchádzaniu.
Po skončení Rakúsko – Uhorskej monarchie sa do zámku nasťahovalo spolkové vojsko, potom armáda nemeckého Wehrmachtu a v roku 1945 vojaci Červenej armády, ktorí zámok obývali desať rokov.
Nezáujem a zlé zaobchádzanie uštedrili zámku hlboké rany, ktoré bolo treba riešiť komplexnou rekonštrukciou. Na opravu zámku ale chýbali finančné prostriedky. Tie sa našli až v roku 2002, keď bola založená spoločnosť na záchranu tohto vzácneho kultúrneho dedičstva.
Rekonštrukcia bola dokončená v roku 2005 a zámocký areál bol otvorený pre verejnosť.
ČO MÔŽETE VIDIEŤ NA ZÁMKU SCHLOSS HOF
Zámok
Je zariadený pôvodným, originálnym nábytkom a umeleckými predmetmi.
Všetko zariadenie zámku ležalo takmer sto rokov v rakúskych múzeách, kam ho dal odviezť cisár František Jozef. Na svoje pôvodné miesto sa znova dostalo len vďaka zachovaným písomným záznamom, ktoré boli spísané veľmi dôkladne a svedomito. Vďaka týmto záznamom môžeme dnes vidieť usporiadanie interiérov tak, ako to bolo za čias Márie Terézie.
V areáli zámku sa nachádza aj skleník – ORANŽÉRIA so vzácnym rastlinstvom. Postavený a zariadený bol pre princa Eugena a je jednou z najväčších a najpôsobivejších barokových stavieb svojho druhu.
Princ Eugen sa vášnivo zaujímal o cudzokrajné rastliny a mnohé dal doviezť až z oblasti Stredomoria a východnej Indie. Keď v roku 1755 prebrala zámocký komplex cisárska rodina, život exotických rastlín na zámku upadol a skleníky boli prestavané na ubytovanie pre služobníctvo.
Neskôr, v rámci rekonštrukcie zámku bol zrekonštruovaný aj barokový skleník, čím sa mu znova navrátil bývalý lesk. Z Talianska boli privezené aj vzácne subtropické rastliny.
Zámocká záhrada
Veľkoleposť zámku Schloss Hof umocňuje aj nádherná terasovitá záhrada, ktorá v siedmich terasách klesá až k rieke Morave. So svojimi sochami, fontánami, ornamentálnymi kvetinovými záhonmi, kríkmi a stromami je to skutočné umelecké dielo, ako stvorené na oddych, alebo romantickú prechádzku.
Zámocký statok
Ak ste milovníkmi zvierat, určite neobíďte zámocký statok, ktorý obýva viac ako 200 zvierat. Môžete tam vidieť vzácne plemená domácich zvierat, ako norické kone, lipicány, biele somáre, viacero druhov oviec, štvorrohé kozy, uhorský stepný hovädzí dobytok, ale aj dvojhrbé ťavy, alpaky, biele pávy, cisárske sliepky a zriedkavé druhy holubov. Zvieratám sa v tomto nádhernom prostredí darí a s radosťou sa rozmnožujú.
Statok kedysi disponoval radom remeselníckych dielní, ktoré slúžili na údržbu celého komplexu. Dnes sa tam dá nájsť sústružnícka dielňa, pálenica s dobovými nástrojmi a nábytkom a tiež lekvárová kuchyňa, ktorá je plne funkčná a stále používaná.
Možnosti občerstvenia
Zámok Schloss Hof ponúka viaceré možnosti občerstvenia. Uprostred idylického statku sa nachádza reštaurácia Zum Weissen Pfau (U Bieleho páva), kde môžete ochutnať regionálne špeciality, aj klasickú starú kuchyňu a taktiež rôzne sezónne špeciality.
Cukráreň Prinz Eugen v arkádovom dvore zámku vám ponúkne príjemné posedenie pri šálke kávy a ak máte radi sladké, môžete si vybrať z viacerých druhov tort, závinov a iných sladkých dobrôt.
Priamo pri hlavnom vstupe sa nachádza obchodík Greisslerei v barokovom štýle s útulným bistrom a posedením vo dvore.
V obci Schlosshof nájdete aj rustikálny vidiecky hostinec Gasthof „Prinz Eugen“. Tam majú pre vás prichystané sezónne špeciality a tiež znamenité vína. Gasthof prinz Eugen má k dispozícii aj ubytovacie priestory pre hostí.
Či už sa na návštevu tohoto krásneho zámku vyberiete sami, alebo s rodinou, určite si deň na Schloss Hofe užijete a výborne si oddýchnete. Ja som sa pri návšteve Schloss Hofu znova cítila, ako malé dievčatko, ktoré sníva o tom, že chce byť princeznou.
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.