Ahoj Martula. Chcel by som sa ťa opýtať… chcel by som ísť robiť opatrovateľa, či by si mi poradila fakt dobrú agentúru…
Fakt dobrú agentúru odporučiť neviem, pretože takú nepoznám a myslím, že ani neexistuje. Každá agentúra má svoje pravidlá a špecifiká a čo vyhovuje mne, nemusí vyhovovať tebe a naopak. Kedysi som istej známej, ktorá mi položila presne túto otázku, odporučila agentúru, cez ktorú som ja pracovala a dostalo sa mi odpovede, že ona cez nich už robila a vôbec to nie je dobrá agentúra. Takmer som dostala vynadané. Takže radšej už takéto rady nedávam, aj keď to bolo dobre myslené a ja som s dotyčnou agentúrou mala dobré skúsenosti.
Podobne som pochodila v jednej facebookovej diskusii, kde sa svorne nadávalo na ďalšiu agentúru, cez ktorú som pracovala. Asi som mala kus šťastia, ale ja som s danou agentúrou tak isto bola spokojná, dôvod, prečo som s nimi ukončila spoluprácu nebol prístup agentúry, ale vzdialenosť. Chcela som pracovať bližšie k domovu. V spomínanej diskusii som sa musela danej agentúry zastať, čo som veľmi rýchlo obanovala, pretože keby diskutujúce mohli, asi by ma ukameňovali, za to, že som nenadávala svorne s nimi.
Za tých osem rokov, vonku som teda pracovala cez dve agentúry a s obomi sa mi pracovalo dobre, ale nie každý môže povedať to, čo ja. Na obe tieto agentúry som čítala pozitívne aj negatívne recenzie. Prečo je to tak?
To, či sa budeš mať v zahraničí dobre nezáleží ani tak od agentúry, ako od tvojej znalosti jazyka, schopnosti poradiť si v cudzom svete a tiež prispôsobiť klientovi. A tiež od klienta, ku ktorému sa dostaneš pracovať a od jeho rodiny. Agentúry mávajú o klientoch iba povrchné informácie, ktoré často krát vôbec nesedia so skutočnosťou (vlastná skúsenosť).
Ku komu si sa vlastne dostal zistíš až na mieste, aj to nie hneď. Potrebuješ pár dní (týždňov) na to, aby si vedel zhodnotiť, či v tejto rodine dokážeš dlhodobo pracovať a žiť. Pretože, či sa ti to páči, alebo nie, v tejto rodine budeš v najbližších mesiacoch (možno aj rokoch) tráviť polovicu života.
Preto je dobré vedieť hneď od začiatku, a mať to aj v zmluve, aké sú podmienky ukončenia spolupráce. Aby si nebol nemilo prekvapený, keď agentúre oznámiš, že do danej rodiny sa už nechceš vrátiť, alebo že už cez nich nechceš pracovať. K tomuto bodu sa ešte vrátim neskôr.
Na čo sa zamerať pri výbere agentúry? Daj si pozor na poplatky, ktoré treba platiť popredu, ešte skôr, ako ti vôbec ponúknu prácu. Mňa na to nikto neupozornil, takže som sa zopár krát popálila. Zaplatila som istej agentúre poplatok za jazykový pohovor, po ktorom mi bolo oznámené, že moja nemčina je nedostatočná. Nikdy som cez túto agentúru nepracovala, do dnes (7 rokov) mi nijakú prácu neponúkli, poplatok mi ale nikto nevrátil.
Nestačilo mi popáliť sa raz, po čase som urobila podobnú chybu, keď si moja dcéra chcela urobiť opatrovateľský kurz. Zaregistrovala sa v istej agentúre, kde musela za registráciu zaplatiť určitú sumu a čakať, kedy jej oznámia začiatok kurzu. Začiatok kurzu sa ale nekonal, vždy keď sa dcéra pýtala, bolo jej povedané, že zatiaľ nemajú dostatok záujemcov.
Nakoniec si dcéra urobila kurz v úplne inej agentúre, kde sa žiaden registračný poplatok popredu neplatil. Zaplatila iba za kurz, aj to nie hneď, ale až počas prebiehajúceho kurzu.
Peniaze za registráciu v predošlej nespoľahlivej agentúre opäť nikto nevrátil. A ďalšia zaujímavá vec je, že hoci sa dcéra registrovala v spomínanej agentúre už pred pár rokmi, do dnes ju nepozvali ani do kurzu, ani jej neponúkli prácu. Iba vybrali poplatok za registráciu. Ktovie od koľkých ľudí…
Nepíšem to preto, aby som sa tu sťažovala a žalovala, ale preto, aby som varovala pred agentúrami, ktoré chcú na človeku zarobiť skôr, než pre neho niečo urobia. Nakoniec som si vybrala agentúru, ktorá mala nulový vstupný poplatok a v ďalšej agentúre som platila až po prvej výplate. Výšky poplatkov agentúram sú rôzne, treba si to zistiť popredu, mali by mať tieto informácie uvedené na svojich webových stránkach. A pozor aj na zmluvu, ktorú podpisuješ s agentúrou, mal by si vedieť, čo podpíšeš.
Hlavne sa zameraj na svoje záväzky a povinnosti voči agentúre a podmienky spojené s odchodom z agentúry, aká je výpovedná lehota, či nebudeš musieť zaplatiť nejakú pokutu pri ukončení spolupráce a podobne. Zmluvy sú mnohokrát v nemčine, takže to môže byť prvá skúška, ako si na tom so znalosťou jazyka. Ak ti je v zmluve niečo nejasné, rovno sa spýtaj.
V praxi to je ale väčšinou tak, že agentúra ti po tvojich mnohých telefonátoch a žiadostiach o prácu povie dobrú správu. Ty budeš natešený, že sa ti konečne podarilo zohnať prácu a zmluvu podpíšeš narýchlo, tesne pred odchodom do rodiny. Keď človek hľadá prácu, agentúra je pán na koni.
Ako teda nenaletieť nesolídnej agentúre? Čítať recenzie od ľudí. Čí viac názorov iných ľudí a čím viac info budeš mať ešte pred tým, než sa vôbec rozhodneš niektoré agentúry osloviť, tým lepšie pre teba. Kde také info nájsť? Na facebooku, konkrétne v opatrovateľských skupinách, je ich tam neúrekom a stále pribúdajú.
Keď už aj budeš mať ponuku na prácu od nejakej agentúry, aj vtedy je dobré sa spýtať na skupinách ľudí, či tú a tú agentúru poznajú a aké s ňou majú skúsenosti. Dozvieš sa pozitíva aj negatíva (sto ľudí, sto chutí), ale budeš už ako tak v obraze, do čoho ideš, čo máš očakávať a na čo sa pripraviť..
Na záver by som ešte chcela povedať a zdôrazniť, že všetko, čo som v tomto článku popísala sú moje osobné skúsenosti spred rokov, keď som ja začínala pracovať v zahraničí. Medzi tým sa mohlo veľa zmeniť, takže aj preto sa treba veľa pýtať, veľa googliť a veľa diskutovať s ľuďmi na fb a zháňať si čo najviac informácií. V dnešnom svete internetu sa dá zistiť veľa a kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie.
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.